جریمه کردن عابران پیاده در کشور با تشخیص چهره

0
1925

 

رئیس پلیس راهور ناجا از طراحی یک سامانه ویژه به منظور جریمه کردن عابران پیاده در کشور با تشخیص چهره که مرتکب تخلف می‌شوند خبر داد. این سامانه بر اساس تشخیص چهره و تطبیق آن با عکس گرفته شده در زمان ثبت نام کارت ملی کار می‌کند.

سردار سید کمال هادیانفر که در مراسم معرفی رئیس‌های جدید پلیس راهور تهران بزرگ سخنرانی می‌کرد، بر ضرورت حرکت به سمت جریمه کردن عابران پیاده تاکید کرد. هادیانفر، در این رابطه عنوان کرد که ما باید به رعایت حق تقدم با اولویت عابران پیاده برسیم و به سمت جریمه کردن افراد برویم. او در ادامه از طراحی سامانه‌ای مخصوص این برنامه خبر داد و گفت:

” ما سامانه مربوطه را طراحی کرده‌ایم، کد ملی و چهره افراد را هم داریم، می‌توان تطبیق داد و جریمه کرد. اگر عابر پیاده تخلف کرد، می‌توان با این شیوه او را جریمه کرد.”

برای این کار ابتدا چهره عابران پیاده متخلف توسط دوربین‌های نصب شده ثبت می‌شود، سپس با عکس چهره مردم در پایگاه داده کارت ملی یا همان ثبت احوال مطابقت داده می‌شود تا در نهایت  هویت فرد خاطی شناسایی شده و جریمه شود.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از رئیس پلیس راهور ناجا، این طرح را می‌توان با همراهی شهرداری تهران به شکل پایلوت اجرا کرد.

سامانه جریمه عابران پیاده چه کاربردی خواهد داشت؟

هنوز مشخص نیست که راه‌اندازی این سامانه تا چه اندازه پیشرفت داشته و در چه مرحله‌ای قرار دارد و آیا اصلا مورد آزمایش قرار گرفته و صحت عملکرد آن تأیید شده یا خیر. اما به نظر می‌رسد که اولین فاز از اجرایی شدن این طرح در تهران خواهد بود.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین در خصوص اینکه سامانه جریمه عابرین پیاده قرار است چه تخلف‌هایی را شناسایی کند و جریمه این تخلفات چگونه خواهد بود، اطلاعاتی منتشر نکرده است. اما انتظار می‌رود در صورتیکه این طرح به طور جدی‌تر به مرحله اجرا درآید، اطلاعات تکمیلی پیرامون آن منتشر شود.

منبع: سخت افزار – شهر سخت افزار

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید