فیلترینگ تلگرام در روسیه برداشته می‌شود

0
2146

روسیه اعلام کرده برنامه فیلترینگ تلگرام را که دو سالی از آغاز آن می گذرد کنار می گذارد و فیلترینگ تلگرام در روسیه برداشته می‌شود. دیدبان رسانه فدراسیون روسیه موسوم به Roskomnadzor این خبر را دقایقی پیش اعلام کرد و خاطرنشان نمود که پاول دوروف برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی اعلام آمادگی کرده است.

دیدبان رسانه روسیه در وبسایت خود اعلام کرده:

در همین رابطه Roskomnadzor طی توافقی که با دفتر دادستان کل روسیه انجام داده فیلترینگ تلگرام و محدودسازی این پیام رسان محبوب را متوقف خواهد کرد.

ما آماده ایم با تمامی شرکت های بزرگ اینترنتی که در داخل خاک روسیه فعالیت می کنند همکاری نماییم تا مانع از گسترش تروریسم و انتشار اطلاعات افراط گرایانه، آزار و اذیت کودکان، خودکشی و استفاده از مواد مخدر شویم.

طبق این توافق تلگرام پذیرفته است که اطلاعات شخصی مظنونین به تروریسم را در اختیار مقامات دولتی روسیه قرار دهد. در سال ۲۰۱۸ دادگاهی در روسیه به خاطر امتناع این شرکت از ارائه دیتای ارتباطی کاربران آن به سرویس های امنیتی دستور فیلترینگ تلگرام را به Roskomnadzor ابلاغ کرد.

سرویس امنیت روسیه موسوم به FSB از زمان بمب گذاری های تروریستی سال ۲۰۱۸ در مترو سن پترزبورگ در تلاش برای نفوذ به سیستم رمزگذاری این پیام رسان و دسترسی به مکالمات خصوصی آن بوده است چراکه گفته می شد هماهنگی های لازم برای این بمب گذاری ها از طریق تلگرام صورت گرفته بود.

تلگرام همواره بر این امر اصرار داشته که به کلیدهای رمزگذاری کاربرانش دسترسی ندارد. همانطور که پیشتر در خبرها خواندید به دنبال فیلترینگ تلگرام در روسیه Roskomnadzor به صورت ناخواسته دسترسی بسیاری از کاربران روس به سرویس های آنلاین دیگر را نیز برداشت و میلیون ها آدرس IP در این کشور به یکباره در فهرست سیاه قرار گرفتند.

بعد از مسدودسازی تلگرام در روسیه دو اپ واتس اپ و وایبر به پیام رسان محبوب روس ها بدل شدند گرچه هنوز هم برخی در این کشور از تلگرام استفاده می کنند.

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید