فوجی فیلم: ظرفیت حافظه‌های مغناطیسی را به ۴۰۰ ترابایت می رسانیم

0
2029

فوجی فیلم که از شرکت های مطرح تولیدکننده محصولات گروه حافظه در دنیا محسوب می شود ادعا کرده نقشه راه تکنولوژی خود تا سال ۲۰۳۰ را تدوین کرده و براساس این نقشه تا آن زمان حافظه‌های مغناطیسی با ظرفیت ۴۰۰ ترابایت به بازار می آیند.

طبق گزارشی که در نشریه Blocks and Files منتشر شده فوجی فیلم در نقشه راه خود اشاره کرده که قصد دارد با استفاده از دانه های مغناطیس فریت استرونتیوم تراکم دیتای قابل ذخیره سازی روی هر ۶.۴۵ سانتی متر مربع را به ۲۲۴ گیگابیت برساند و این یعنی ساخت درایوهای ۴۰۰ ترابایتی.

البته در سال ۲۰۱۷ شرکت های IBM و سونی از ذخیره سازی ۲۰۱ گیگابیت در هر ۶.۴۵ سانتی متر مربع خبر داده بودند و طبق وعده آنها تکنولوژی مورد بحث در سال ۲۰۲۶ به تولید انبوه می رسد. درایوهای فعلی نسبت به آنچه فوجی فیلم یا سونی وعده داده اند ظرفیت به مراتب پایین تری دارند و نرخ ذخیره سازی دیتا در آنها ۸ گیگابیت در هر اینچ مربع (۶.۴۵ سانتی متر مربع) است با این حال نباید از یاد برد که مرحله تحقیق تا توسعه و تولید انبوه فاصله زیادی دارد.

مغناطیس فریت استرونتیوم قرار است که جایگزین فریت باریوم در کارتریج های LTO شود. استرونتیوم یک ردیف بالاتر از باریوم در جدول تناوبی است و این نشان می دهد که اتم آن به مراتب کوچک تر از باریوم است. همین مشخصه امکانی را در اختیار کارشناسان قرار میدهد که ذرات بسیار کوچک تری را درون نوارهای مغناطیسی تولیدی خود قرار دهند و آنطور که فوجی فیلم گفته فریت استرونتیوم خواصی مشابه به فریت باریوم دارد اما به مراتب متراکم تر است و کارایی بیشتری دارد.

کارتریج های LTO در حال حاضر ظرفیتی برابر با ۱۲ ترابایت دارد و در هر نسل این مقدار معمولا دوبرابر می شود. در حال حاضر نسل هشتم از این کارتریج ها ساخته شده اند؛ لذا میتوان اینطور نتیجه گرفت که LTO-13 ظرفیتی برابر با ۳۸۴ ترابایت را به ارمغان بیاورد.

نویسنده نشریه Blocks and Files بر این باور است که بازه زمانی برای تجاری سازی هر نسل از استانداردهای درایو LTO برابر دو و نیم سال است و او بر همین اساس این جدول را طراحی کرده است.

شرکت فوجی فیلم خاطرنشان کرده که ۴۰۰ ترابایت محدوده فریت استرونتیوم است و این یعنی برای آنکه ظرفیت های بیشتر ارائه شود به مواد دیگری نیاز خواهد بود. در نظر داشته باشید که رقم ۲۲۴ گیگابیت بر هر اینچ مربع در حالی مطرح می شود که ظرفیت هارد درایوهای مکانیکی هم اکنون فراتر از هزار گیگابیت بر اینچ مربع است.

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید