نادرترین ماشین انیگمای نازی‌ها در جنگ جهانی دوم با قیمت ۴۴۰ هزار دلار فروخته شد

0
1982

یکی از نادرتین ماشین‌های انیگمای دوران جنگ جهانی دوم که متعلق به جبهه نازی‌ها بود، روز گذشته در مزایده‌ای آنلاین با قیمت ۴۴۰ هزار دلار فروخته شد. انیگما وسیله‌ای برای رمزگذاری است که از اوایل تا اواسط قرن بیستم، برای محافظت از ارتباطات تجاری، دیپلماتیک و نظامی توسعه یافته بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این ماشین انیگما توسط فرد ناشناخته‌ای خریداری شده، اما نه با گران‌ترین قیمت ممکن. اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی انیگمای M4 رکورد فروش ۸۰۰ هزار دلاری در یکی از مزایده‌ها را به نام خودش ثبت کرده است. اما ماشین انیگما دقیقا چگونه کار می‌کرد؟

در ظاهر یک دستگاه انیگما کاملا مشابه با ماشین تایپی است که معمولا در تمام مراکز نظامی و کنترلی نازی‌ها حضور داشته است. در ساده‌ترین حالت ممکن، یک اپراتور نامه‌ای را تایپ می‌کرد و متنی رمزنگاری شده به صورت خودکار تولید می‌شد. خوانش این متون هم کاملا از الگوریتمی برعکس استفاده می‌کرد که در مقصد نامه، قابلیت رمزگشایی توسط هدف را پیدا می‌کرد.

در قلب این دستگاه‌ها، ماشین‌های گردانی (روتور) وجود داشتند که با تجهیز به تعداد بی‌شماری از حروف و نمادها، ترکیبی از ۱۷ هزار عبارت رمزنگاری شده را فراهم می‌کردند. کدهای در نظر گرفته شده برای کلمات هم به صورت روزانه تغییر می‌کردند که عملا مجموع ترکیب‌های رمزنگاری شده در دراز مدت را به ۵۳ میلیارد عبارت می‌رساندند. به همین دلیل هم بود که رمزگشایی نامه‌های آلمانی‌ها در دوران جنگ جهانی دوم کاری بس دشوار بود.

اما در نهایت حریفان موفق شدند به فرمت رمزگشایی این دست از یادداشت‌ها برسند و همین موضوع به پیروزی در جنگ جهانی دوم منجر شد. بعد از حدود ده ماه واکاوی و تلاش، گروه متفقین سرانجام توانستند کدهای به کار گرفته شده در ماشین انیگما را رمزگشایی کنند. امروزه با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان ماشین‌های انیگما را ظرف مدت سیزده دقیقه رمزگشایی کرد.

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید