چگونه تصویری زیبا از غروب خورشید بلای جان گوشی‌های اندرویدی شد؟

0
1919

چگونه تصویری زیبا از غروب خورشید بلای جان گوشی‌های اندرویدی شد؟

سال گذشته میلادی محقق و عکاس آماتوری به نام «Gaurav Agrawal» حین رسیدن به پارک ملی «گلیشر» (Glacier National Park) در ایالت مونتانا، تصویری زیبا از غروب خورشید ثبت کرده و در سایت اشتراک تصویر Flickr منتشر می‌کند؛ بی خبر از اینکه تصویرش به کابوس برخی گوشی‌های اندرویدی تبدیل خواهد شد.

«Agrawal» پس از گرفتن عکس آن را در نرم افزار Lightroom باز کرده و با فضای رنگی بسیار عریض HDR ذخیره می‌کند. این فضای رنگی در حالت معمول مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی موتور پردازش رنگ سیستم عامل اندروید ۱۰ نمی‌توانست فضای رنگی عریض تر این عکس را به درستی نمایش دهد. به همین دلیل با انتخابش به عنوان عکس پس زمینه در برخی گوشی‌ها (مخصوصاً سری پیکسل و گلکسی)، گوشی در چرخه ناتمام بوت و روشن و خاموش شدن گیر می‌افتاد و مشکل تنها با فکتوری ریست حل می‌شد.

اصلاً فکرش را هم نمی‌کرده ذخیره تصویر با فضای رنگی عریض تر برای کاربران دردسرساز شود

«Agrawal» که تصویر مشکل سازش به مجله «نشنال جئوگرافیک» نیز راه یافته، در گفتگویی با BBC می‌گوید او اصلاً فکرش را هم نمی‌کرده ذخیره تصویر با فضای رنگی عریض تر برای کاربران دردسرساز شود. جالب آنکه او خودش اصلاً این تصویر را به عنوان پس زمینه انتخاب نکرده و به مشکل برنخورده است: «من یک آیفون دارم که تصویر پس زمینه‌اش همیشه عکس همسرم است.»

تصویر او آنقدر مشکل ساز شد که افشاگران بزرگ دنیای فناوری از جمله «Ice Universe» به کاربران هشدار دادند تا آن را ذخیره نکنند. این افشاگر پس از آپلود کردن عکس در شبکه اجتماعی Weibo متوجه تغییر فضای رنگی و از بین رفتن مشکل شد.

پس از این مشکل تعدادی از توسعه دهندگان سیستم عامل اندروید مشکل را شناسایی کرده و به روزرسانی نرم افزاری برطرف کننده آن را منتشر کردند. کاربرانی که نسخه بتای اندروید ۱۱ را نصب کرده‌اند، می‌گویند به دلیل اصلاح موتور پردازش رنگ در این نسخه، مشکل برطرف شده است.

«Agrawal» از اینکه تصویرش کاربران اندروید را به دردسر انداخته ناراحت است و می‌گوید زحمت زیادی برای ثبت آن کشیده است: «هوا ابری و تاریک بود و فکر می‌کردم ثبت غروب زیبا دیگر امکان پذیر نیست. داشتم آماده می‌شدم که بروم که ناگهان اوضاع تغییر کرد.»

منبع: Gizmodo

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید