جهرمی: همراه اول تا شهریور ماه 5G را به پنج نقطه تهران می‌آورد

0
1812

وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه بزرگترین دیتاسنتر شمال غرب و غرب کشور توسط همراه اول اعلام کرد که تجهیزات فناوری 5G وارد ایران شده‌اند و تا پایان شهریورماه در ۵ نقطه تهران این خدمات عرضه خواهند شد.

جهرمی خبر می‌دهد که تا شهریورماه ۵ نقطه از تهران 5G راه‌اندازی خواهد شد و این پروژه را بسیار مهم می‌داند: «تجهیزات فناوری 5G وارد کشور شده و به زودی از آنها رونمایی خواهد شد. موضوعاتی نظیر VDSL , FTTH را در کنار فناوری نسل پنجم دنبال می‌کنیم تا به فناوری روز دنیا در کشور علی‌رغم تحریم‌ها دست پیدا‌ کنیم.»

«محمد جواد آذری جهرمی» با اعلام این مساله که گام‌هایی برای توسعه فناورانه کشور برداشته شده و راه‌اندازی دیتاسنتر شمال غرب و غرب کشور در واقع گام چهارمی در این راه به حساب می‌آید وعده داد که تا پایان سال ۸ گام در این راه برداشته خواهد شد. او می‌گوید با ورود تجهیزات جدید این مرکز داده به استان آذربایجان، کیفیت ارتباطاتی مردم مناطق غرب و شمالغرب کشور بهبود خواهد یافت.

جهرمی با اشاره به فرمان ۵ ماده‌ای رهبری تاکید دارد که دولت به این دستور توجه دارد و از همین رو با جدیت به دنبال تحقق «شبکه ملی اطلاعات» در همه ابعاد است: «برای حمایت از پیام‌رسان‌ها و موتورهای جستجو که یکی از موضوعات مهم شبکه ملی اطلاعات است.، سرمایه‌گذاری خوبی توسط ارتباطات زیرساخت صورت گرفته و به زودی از این پروژه‌ها بهره‌برداری خواهد شد.» جهرمی ضمن تشکر ویژه از همراه اول تاکید دارد که این اپراتور بزرگترین اپراتور خاورمیانه از نظر تعداد مشتری و بزرگترین اپراتور کشور است: «همراه اول لوکوموتیو حرکتی اقتصاد دیجیتال در کشور است و حرکت رو به جلو را شروع کند، سایر بنگاه‌های دیجیتال نیز حرکت می‌کنند.»

او می‌گوید گسترده‌ترین وظایف برای اقتصاد دیجیتال نیز بر عهده دوش همراه اول گذاشته شده است که از حوزه آموزش و موتورهای جستجو تا دیتاسنتر را در برمی‌گیرد: «تیم قبلی مدیریتی همراه اول زحمات زیادی کشیده‌اند و تیم جدید نیز با جدیت کار خود را ادامه می‌دهند و تلاش خوبی از خود نشان می‌دهند.»

جهرمی در خلال صحبت‌های خود همچنین خبر داد که میزان شکایات مردم در جرایم سایبری نسبت به ماه‌های گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است. او این موضوع را حاصل استفاده از رمز پویا می‌داند: «اگر رمز پویا نبود، پیام‌رسان داخلی هم بستری برای کلاهبرداری می‌شد و باید ریشه‌ای موارد را تغییر داد. پیشگیری از جرائم اصلاح قوانین فعلی را نیاز دارد. از مجلس جدید و ریاست این مجلس می‌خواهم تشکیل کمیسیون فضای مجازی در مجلس را پیگیری کند.» او باور دارد مجلس جای گفتگو است و تا زمانی که راه گفتگو باز است نباید از موضوعی واهمه داشت: «نباید دودستگی ایجاد شود و رویکرد رییس جدید مجلس رویکردی سازنده است و از دغدغه‌های مجلس استفاده حداکثری خواهیم کرد.»

او همچنین تاکید کرد که اصلاح برخی قوانین و تشکیل کمیسیون فضای مجازی در مجلس جدید می‌تواند به حل شدن بسیاری از مشکلات فضای مجازی کمک کند و خواستار همکاری بیشتر مجلس برای تحقق این موضوع شد.

جهرمی همچنین از همراه اول خواست تا در حوزه کودک و نوجوان بیشتر فعالیت کنند و با ذکر این نکته که اپراتور اول با محصولاتی چون درسا، پیشتاز این مساله بوده تاکید کرد که دانش آموزان این روزها بیشتر با اینترنت سر و کار دارند و باید بیشتر به آنها توجه کرد.

جهرمی در صحبت‌های خود به شکست قالب‌های انحصار اشاره کرد و آن را یک مورد مهم برای توسعه فناوری در کشور خواند و از همراه اول خواست در این زمینه قدم بردارد: «درهای همراه اول به کسب‌وکارهای حوزه مجازی داخلی مانند سایر اپراتورها آنچنان باز نیست. به نظر من شرکت‌های تو در تو را تعطیل کنید و تولید محتوا را با سایر بازیگران رقم بزنید چرا که اگر کیک بزرگتر شود، سهم خودتان هم بیشتر خواهد شد.»

او تاکید می‌کند همراه اول باید درب مشارکت را برای استارتاپ‌ها باز کند و از این مجموعه ی‌خواهد در این مشارکت انصاف به خرج بدهد. جهرمی می‌گوید ۵۰ درصد درآمدهای همراه اول همچنان در حوزه Voice است و درآمد دیتای همراه اول از لحاظ درصدی نسبت به سایر اپراتورها پایین‌تر است و این مساله باید تغییر کند: «باید حرکت کنیم به سمت درآمدهای دیگری چون کسب‌وکارهای سازمانی. راه‌اندازی اپلیکیشن شاد بسیار خوب بود و کار بزرگی در کشور بابت آن انجام شد اما امکانات کلاس آنلاین باید در آن اضافه شود تا برای همه مراکز آموزشی به کار بیاید و لازم نیست این موضوع لزوما رایگان باشد، دولت باید پول این موضوع را بپردازد.»

جهرمی باور دارد که باید به تولیدکنندگان محتوا نیز بیشتر توجه کرد و آنها را نیز شریک درآمدزایی دانست: «موسیقیدان و طنز پرداز و هر هنرمند دیگری که هنر خود را در فضای مجازی به نمایش می‌گذارد و پیرامون آن درآمدزایی صورت می‌گیرد، در این میان سهمی هم به تولیدکننده محتوا باید برسد.» او باور دارد در حمایت از تولید محتوا به جای دست کردن در جیب مردم برای دریافت محتوا، می‌توان سهم تولیدکننده محتوا را داد. او با بیان اینکه مکانیزمی که در آن به تولیدکننده و تهیه کننده محتوا سهم داده شود را بیشتر کنید، گفت: «از درآمد حاصل از ترافیک و تبلیغات جذب کننده به او سهم بدهید. همراهی شما با تولیدکننده محتوای به جای آنکه تکلیفی برخورد کنید، متفاوت است.»

جهرمی همچنین به مساله درآمد ارزی و سرمایه‌گذاری بین‌المللی اشاره می‌کند و می‌گوید اپراتور همراه اول توانمند است تا در حوزه خارجی سرمایه‌گذاری کند تا درآمد ارزی داشته باشد: «بردن اکوسیستم ایران در خارج از کشور از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری همراه اول در حوزه خارجی خواهد بود و می‌دانیم کشورهای دوست ما مایل به این همکاری هستند.»

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید