واکنش خشمگین دولت و رسانه‌‌های چین به تحریم هواوی توسط بریتانیا: بهایش را خواهید پرداخت

0
2075

دولت بریتانیا ساعاتی پیش رسما اعلام کرد استفاده از فناوری‌های هواوی در شبکه 5G را کنار خواهد گذاشت و تجهیزات قبلی را هم تا سال ۲۰۲۷ حذف خواهد کرد. در همین راستا وزارت امور خارجه چین و همچنین برخی از رسانه‌های دولتی واکنش نشان داده‌اند و این اقدام را بی اساس می‌خوانند و مدعی هستند که بریتانیا تاوان این کار را خواهد داد.

«ژائو لیجیان» (Zhao Lijian) سخنگوی وزارت خارجه چین گفته اینکار بی هزینه نخواهد بو و دولت کاری می کند تا شرکت های بریتانیایی غرامت دهند وی همچنین بریتانیا را به قطع داد و ستدهای آتی با چین تهدید کرده است: «این اتفاق نشانه‌ای از مسیری است که بازار بریتانیا پس از برگزیت در پیش گرفته و باید دید آیا کسب و کارهای بریتانیا در چین در محیطی آزادانه، عادلانه و بدون تبعیض پذیرفته خواهند شد یا خیر».

این بیانیه در واقع تهدیدی برای امنیت فعالیت شرکت هایی بریتانیایی مانند BP، دیاگئو، گلاکسوسمیت»، گروه هتل های InterContinenta و جگار لندروور در خاک کشور چین به شمار می آیند. «لیو شیائومینگ» سفیر چین در بریتانیا هم ضمن اشاره به واکنش وزارت امور خارجه، تصمیم گرفته شده از سوی بریتانیا را «ناامیدکننده و اشتباه» خوانده است.

گفتنی است تصمیم گرفته شده از سوی دولت بریتانیا عینا چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای در زمینه توسعه زیرساخت‌های شبکه 5G است که تحت فشارهای شدید دولت ایالات متحده صورت گرفته؛ چرا که مدتی قبل بوریس جانسون گفته بود هواوی می‌تواند به صورت محدود در گسترش فناوری ارتباطی 5G این کشور حضور داشته باشد.

اما بعد از مدتی «اولیور دودن» وزیر ارتباطات بریتانیا اعلام کرد «این دولت دیگر نمی‌تواند امنیت تجهیزات 5G هواوی را تضمین کند». در همین حین دولت چین از بریتانیا خواست که به نفرت‌افکنی آمریکا دامن نزند و تاکید کرد: «تحریم‌های ایالات متحده به هیچ عنوان امنیت زنجیره تامین ما را زیر سوال نمی‌برد». مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تشکر از بریتانیا به خاطر تصمیم جدیدش، این اقدام را «پیشرفتی در زمینه امنیت حیطه اقیانوس اطلس در عصر 5G» نامیده است.

علاوه بر این رخداد صورت گرفته با واکنش تند رسانه‌های چینی نیز همراه بوده؛ در این زمینه روزنامه دولتی Global Times می‌نویسد: «واجب است که چین کاری کند تا بریتانیا تاوان پس بدهد. در غیر این صورت آیا ما خیلی راحت تحقیر نمی‌شویم؟ چنین تاوانی برای بریتانیا باید عمومی و دردناک باشد.»

البته چینی‌ها به هیچ عنوان خواستار تقابلی مستقیم بین چین و بریتانیا نیستند، به خصوص در ادامه درگیری‌های اخیر هنگ کنگ: «البته لازم نیست این موضوع به تنشی بین چین و بریتانیا تبدیل شود. بریتانیا آمریکا نیست، استرالیا یا کانادا هم نیست. این موضوع صرفا ضعف ارتباطی به شمار می‌آید، بنابراین در طولانی مدت هیچ دلیلی وجود ندارد که بریتانیا علیه چین موضع بگیرد». در مجموع Global Times تشریح نمی‌کند چه نوعی از تاوان یا انتقام را مد نظر دارد.

«شینهوا» دیگر رسانه دولتی چین اقدام بریتانیا را بی اساس نامیده و می‌گوید چنین رویکردی به سرمایه‌گذاری‌های بریتانیا لطمه بزرگی وارد خواهد کرد. طبق تخمین تحلیلگران، حذف و تعویض تجهیزات و زیرساخت‌های مخابراتی مربوط به تکنولوژی 5G هواوی در بریتانیا، حدود ۲ میلیارد پوند ضرر روی دست این کشور می‌گذارد.

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید