آزمایش 5G در ساختمان ایرانسل؛ سفر به آینده

0
2242

ایرانسل در نخستین روز از مرداد ماه 1399 نسل پنجم شبکه موبایل یا همان 5G را رسماً در ایران بهره‌برداری کرد و درست یک هفته بعد از آن شاهد رونمایی از دومین سایت 5G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل بودیم.

شبکه 5G ایرانسل در حال حاضر سرعت دانلود 1.5 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد که با احتساب وضعیت اینترنت در کشورمان، سرعتی باورنکردنی محسوب می‌شود.

البته پس از پوشش فراگیر شبکه 5G تمام کاربران به این سرعت دست پیدا نمی‌کنند. ایرانسل می‌گوید شبکه 4G در حال حاضر حداقل سرعت 10 مگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و با راه‌اندازی سراسری شبکه 5G قرار است این سرعت 10 برابر شود. بنابراین حداقل سرعت کاربران در شبکه 5G به حدود 100 مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

در کنار سرعت بالا، شبکه 5G دو ویژگی مهم دیگر هم دارد: پینگ پایین و پایداری فوق العاده. در بسیاری از کاربردهای عمومی و صنعتی، این دو ویژگی اهمیت بسیار بیشتری دارند. تست ما روی سرور ایرانسل پینگ 6 میلی ثانیه را نشان داد و مهم تر اینکه پینگ در تمام طول تست ثابت بود. در تست بازی کال آو دوتی موبایل هم پینگ 45 میلی ثانیه اما بدون تغییر را تجربه کردیم. پایداری شبکه یکی از ویژگی‌های اصلی شبکه 5G محسوب می‌شود.

در تست دانلود، همه چیز به سرعت سرور هدف شما بستگی دارد. در تست‌های ما سرعت دانلود از سرور ایرانسل به بیش از 160 مگابایت بر ثانیه رسید. تماشای ویدیوی با کیفیت از یوتوب هم تست دیگری بود که با موفقیت اجرا شد.

اگرچه این تست‌ها در ساختمان ایرانسل و در شرایط ویژه انجام شد، اما باز هم می‌توان نتیجه گرفت که احتمالاً در آینده نزدیک اکثر کاربران بتوانند از ویژگی‌های اساسی شبکه 5G یعنی میانگین سرعت بالاتر نسبت به 4G، پینگ کمتر و به خصوص پایداری بسیار خوب شبکه بهره‌مند شوند.

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید