اکانت‌های جعلی در اپلیکیشن روبیکا

0
1191

کاربران زیادی از جمله فوتبالیست‌های مشهور تیم پرسپولیس و یا برخی از کاربران دیگری که در اینستاگرام فعالیت دارند اعلام کرده‌اند که بدون اطلاع آنها، اکانت‌های جعلی به اسم‌شان در اپلیکیشن روبیکا ساخته شده است.

این کاربران ضمن محکوم کردن این اتفاق خواستار توضیح روبیکا در ساعات گذشته شده بودند و این پلتفرم نیز در بیانیه‌ای که منتشر ساخته این موضوع را حاصل یک کمپین در حاشیه برگزاری دربی ۹۴ اعلام کرده و گفته که با هماهنگی کامل باشگاه و بازیکنان انجام شده است.

روبیکا در مورد اکانت‌های شخصی که عینا از اینستاگرام در این پلتفرم بدون اطلاع صاحبین آنها وجود دارند نیز گفته که این موارد اندک بوده و صفحات عمومی کاربران به این شکل در آمده و خود این کاربران می‌توانند با تماس با مجموعه روبیکا یا کنترل این صفحات را برعهده بگیرند یا خواستار حذف آن شوند.

روبیکا

«حسین کنعانی زادگان»، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس در یک استوری اینستاگرامی خود خبر از ساخت اکانتی به اسم او و دارای تیک آبی در روبیکا داد و گفت: «سلام خدمت دوستان عزیزم، متأسفانه به اسم بنده در صفحه روبیکا حساب جعلی ساخته شده. تنها فعالیت من در فضای مجازی در همین اینستاگرام می‎‌باشد. این حساب را هم توسط پلیس فتا پیگیری کردم.» پس از کنعانی زادگان بازیکنان دیگری نظیر سعید آقایی و مهدی عبدی و چند بازیکن فوتبال دیگر این موضوع را در استوری‌های اینستاگرامی خود نوشتند

تب اکانت‌های جعلی در اپلیکیشن روبیکا اما در این حد خلاصه نشد و کاربران زیادی پس از جستجوی نام کاربردی اینستاگرامی خود در روبیکا متوجه شدند که صفحه‌ای به نام آنها در این پلتفرم ایرانی ساخته شده است. برخی از این اکانت‌ها مدتها از زمان ساخت‌شان می‌گذرد و تعدادی از آنها دنبال کنندگانی هم دارند. این اکانت‌ها تمام محتوای پست شده توسط این کاربران را منتشر هم ساختند.

کاربران در توییتر نیز ابعاد دیگری از ساخت این اکانت‌ها را برملا ساختند و عده زیادی از کاربران اعلام کردند که اکانت‌هایی به نامشان در روبیکا ایجاد شده که آنها خبری از وجود آن نداشتند. برخی از این اکانت‌ها همان نام کاربری افراد در اینستاگرام هستند با این تفاوت که پسوندی شامل یک عدد تک رقمی نیز به آنها اضافه شده است.

روبیکا

گستره این کاربران بسیار متنوع بوده و از افراد مشهوری در حوزه دیجیتال مارکتینگ گرفته تا کاربران عادی که فعالیت چندانی در اینستاگرام هم ندارند شامل این موضوع می‌شوند. برخی از این کاربران اقدام روبیکا را غیرقانونی خوانده‌اند و خواستار پیگیری قانونی این موضوع شده‌اند.

بیانیه روبیکا چه می‌گوید؟

روبیکا اما ایجاد این صفحات را مرتبط با یک کمپین تبلیغاتی می‌داند که مدت‌ها پیش رخ داده بود؛کمپین روبیکا برای دربی 94

متن دقیق بیانیه روبیکا به شرح زیر است:

«پیرو مطالب منتشرشده در خصوص صفحات رسمی منتسب به بازیکنان باشگاه پرسپولیس در روبینو، ایجاد این صفحات در دی ماه ۹۹ در حاشیه برگزاری دربی ۹۴ استقلال و پرسپولیس، با هماهنگی کامل باشگاه و بازیکنان و در چارچوب کمپین مربوطه صورت گرفته است. در زمان برگزاری این کمپین، مصاحبه‌هایی نیز از بازیکنان استقلال و پرسپولیس در خصوص این صفحات در فضای مجازی منتشر شد که به عنوان نمونه چند مورد از آنها بازنشر می‌شود.

روبیکا ضمن احترام به این دو باشگاه بزرگ و بازیکنان محترم آنها اعلام می‌دارد، بازیکنان می‌توانند در صورت عدم دسترسی به صفحات یا تمایل به حذف آنها با پشتیبانی روبیکا تماس حاصل فرمایند.»

پرسش دیجیاتو درباره چرایی وجود این اتفاق برای کاربران عادی نیز چنین پاسخی از سوی روابط عمومی روبیکا دریافت کرد:

«این موارد اندک بوده و صفحاتی که به صورت عمومی یا همان پابلیک هستند در اینجا پیاده‌سازی شده‌اند، موضوعی که در خود اینستاگرام هم رخ می‌دهد و گاهی یک صفحه تمام اطلاعات یک صفحه دیگر را عینا پیاده‌سازی می‌کند. کاربران می‌توانند در تماس با روبیکا و پس از اینکه احراز هویت شدند، یا کنترل این صفحات را برعهده بگیرند و یا خواستار حذف آنان بشوند. این دسته از کاربران برای پیگیری این موضوع می‌توانند با پشتیبانی روبیکا از طریق شماره ۰۲۱۹۱۳۳۱۲۲۲ تماس بگیرند.»

پیش از این گفته شده بود که شرکت توسکا (شرکت توسعه کسب و کار ایرانی) و اپلیکیشن روبیکا تحت نظارت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) است اما این موضوع بعدها تکذیب شد و در آخرین اظهار نظرات رییس هیات مدیره همراه اول اعلام کرد که روبیکا حاصل یک پروژه مشترک از سوی همراه اول و ایرانسل و دیگر بازیگران است.

آیا شما هم با این مشکل مواجه شدید و اکانتی به نام کاربری اینستاگرامی‌تان در روبیکا فعالیت دارد که خودتان از آن با خبر نیستید؟ البته شما هم می‌توانید بدون اینکه اپ روبیکا را نصب کنید، تا حد زیادی مطمئن شوید که آیا به نام شما هم حساب کاربری ساخته شده یا خیر؛ برای این کار کافی است در مرورگر خود نشانی سایت روبیکا را تایپ کرده و درانتهای آن، اسلش به‌همراه نام حساب کاربری اینستاگرام خود را اضافه کنید (rubika.ir/YourUsername).

 

منبع: دیجیاتو

برای دیدن اخبار بیشتر کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید