cloud چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

0
2884

Cloud چیست؟ Cloud کجاست؟

در ساده ترین تعریف، پردازش ابری Cloud Computing به معنای ذخیره سازی و دسترسی به داده ها و نرم افزارها و برنامه ها از طریق اینترنت به جای هارد درایو کامپیوتر است. اما این پردازش ابری فقط در مورد هارد درایو نیست. وقتی شما دیتا را ذخیره سازی میکنید یا نرم افزاری را از روی هارد درایو اجرا می کنید، به آن ذخیره سازی داخلی یا LOCAL می گویند. هر چیزی که نیاز دارید به صورت فیزیکی در کنار شماست. بنابراین به این معنی است که دسترسی به اطلاعات سریع و راحت است اما برای یک کامپیوتر یا دیگران در همان شبکه داخلی.

پردازش ابری به معنای “نوعی محاسبات بر مبنای اینترنت” هم ترجمه می شود که در آن سرویس های مختلفی از جمله سرورها، ذخائر اطلاعات و برنامه ها به کامپیوترها و دستگاه های یک شرکت از طریق اینترنت تحویل داده می شوند.

پردازش ابری چگونه کار می کند؟

پردازش ابری از شبکه هایی دارای گروه های بسیار بزرگ سرورها استفاده می کند که عمدتاً از تکنولوژی PC  بسیار ارزان قیمت، با ارتباطات خاص برای گسترش کارهای پردازش داده میان آنها استفاده می کنند.

استانداردهای ارتباطی مابین سیستم ها و نرم افزارها به شرکت ها اجازه می دهد Cloud مخصوص به خودشان را طراحی کرده و از آن استفاده کنند.

زندگی قبل از پردازش ابری:

نرم افزارهای سنتی شرکتهای تجاری همواره بسیار پیچیده و گران قیمت بودند. مقدار و گوناگونی سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای راه اندازی آنها نیز بسیار دلهره آور بودند. شما یک تیم کامل از کارشناسان را برای نصب، تنظیم کردن، تست کردن، اجرا کردن، امن کردن، و آپدیت کردن را نیاز خواهید داشت.

وقتی این تلاش و زحمت را ضرب در دهها یا صدها برنامه کنید، متوجه می شوید چرا بزرگترین کمپانی های دنیا با بهترین دپارتمان های IT برنامه مورد نیاز خود را نمیگیرند. تجارت های کوچک و متوسط هم هیچ شانسی نخواهند داشت.

زندگی پس از پردازش ابری و تاثیرات آن:

پردازش ابری با امکاناتی و تکنولوژی جدیدی که به مردم ارائه می دهد، در زندگی آنها تاثیرات بسزایی دارد. این تاثیرات می تواند تحصیلی، اجتماعی و حتی سلامتی باشد.

در زندگی اجتماعی، شما می توانید با پیدا کردن دوستان فراموش شده یا همکلاسی های قدیمی به راحتی با آنها در ارتباط بوده و از طریق سرویس هایی که از پردازش ابری استفاده می کنند، اطلاعات دنیای خودتان را باهم به اشتراک بگذارید و باهم در تماس باشید. شرکت ها و کمپانی های بزرگ هم از این طریق می توانند به آنالیز کردن مردم و علایق آنها بپردازند و با استفاده از سرویس پردازش ابری و ترکیب آن با شغل و تجارت خود، راهی برای فروش بیشتر و بهتر محصولات خود، شناخت بهتر محیط های پیرامون، زمینه هایی با پتانسیل بیشتر و … را شناسایی و پیاده سازی کنند.

قابلیت های پردازش ابری:

مجازی سازی:

رک های بزرگ سرور را در نظر بگیرید که باهم در یک دیتا سنتر کار میکنند. این سرورها باهم تبدیل به استخر بزرگی از منابع می شوند. این استخر را به ماشین های مجازی متعددی تقسیم کنید و یک Cloud بسازید.

مقیاس پذیری:

از آنجایی که ماشین های مجازی فیزیکی نیستند، قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و می توانند هرآنچه نیاز دارید در لحظه برای شما فراهم سازند. یک سرور را در چند دقیقه افزایش دهید و یا به آسانی آن را کوچک سازید

امنیت:

برای بیشترین امنیت، در یک سخت افزار اختصاصی یک Cloud خصوصی بسازید. اما در نظر داشته باشید همیشه امنیت مناسب در محل برقرار سازید، صرفنظر از اینکه کدام Cloud را انتخاب میکنید.

مقرون به صرفه بودن:

شما هزینه زیادی را با داشتن یک Cloud عمومی ذخیره می کنید. جایی که سرورهای مجازی شما روی سرورهای مجازی که با دیگر مشتریان مشترکاً استفاده می کنید قرار دارد.

مدلهای مختلف:

سایت یا اپلیکشن خود را در جایی که بهترین کارایی را دارد قرار دهید. یک Cloud خصوصی، یک Cloud عمومی، یا محیط سرورهای مرسوم اختصاصی. یا حتی این محیط ها را باهم ترکیب کرده و یک محیط ترکیبی برای نیازهای خاص خودتان بسازید.

عدم وجود مشکلات سخت افزاری و یا نرم افزاری:

نصب هر نوع نرم افزاری فقط بر روی سرور انجام می پذیرد و به روز رسانی این نرم افزارها توسط شرکت سرویس دهنده انجام می شود به همین دلیل امکان نصب بدافزار بر روی سیستم کاربر وجود ندارد. دقت کنید برای استفاده از پردازش ابری حتما از سرویس های شرکت های معتبر استفاده کنید و مطمئن شوید پشتیبانی شرکت از سرورها ( از نظر سخت افزاری و نرم افزاری) به طور ۲۴ ساعته و در طول هفته انجام می شود. کاربران به راحتی می توانند از خدمات این تکنولوژی بهره مند شوند و نیازی نیست که دانش زیادی بدانند.                                                                                                                                                                                                              سه تا از مهمترین قابلیت پردازش ابری:

تامین خود سرویس:

کابران می توانند منابع محاسباتی را تقریبا با هرگونه حجم کار به دلخواه بچرخانند. این کار باعث می شود نیاز رایج به ادمین های IT برای تامین و مدیریت منابع محاسباتی از بین برود.

الاستیسیته  (قابلیت ارتجاعی):

شرکت ها می توانند در زمانی که فضای ابری نیاز به افزایش داشت، آن را افزایش دهند یا در زمانی که نیاز به کاهش داشت آن را کاهش دهند. این کار باعث می شود نیاز به سرمایه گزاری های عظیم در زیرساخت های داخلی را که ممکن است فعال و کارا باشند یا نباشند، از بین خواهد برد.
پرداخت در قبال استفاده:

منابع محاسباتی در سطوح کوچک و بخش بخش اندازه گیری می شوند که به کاربران اجازه میدهد فقط در قبال منابع و حجمی که استفاده میکنند هزینه کنند.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید