استفاده از پردازش ابری

0
1976

محاسبات ابری چیست؟

به عبارت ساده، محاسبات ابری ارائه سرویس های محاسبه (سرورها، ذخیره سازی، پایگاه داده، شبکه، نرم افزار، تجزیه و تحلیل، و …) بر روی بستر اینترنت (Cloud) است. شرکت های ارائه دهنده این خدمات محاسباتی “ارائه دهندگان ابر” نامیده می شود و به طور معمول خدمات محاسبات ابری را بر اساس مصرف  شارژ می کنند، شبیه صورتحساب شما برای آب و برق خانه.

استفاده از محاسبات ابری

احتمالا شما در حال حاضر از محاسبات ابری استفاده می کنید بدون اینکه خودتان بدانید. اگر شما برای ارسال ایمیل، ویرایش اسناد، تماشای فیلم و یا تلویزیون، گوش دادن به موسیقی، بازی و یا ذخیره تصاویر و فایل های دیگر از یک سرویس آنلاین استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که در پشت صحنه محاسبات ابری همه آن ها را ممکن ساخته است. اولین سرویس محاسبات ابر برای یک دهه قبل است، اما در حال حاضر انواع مختلفی از سازمان ها (از Startup های کوچک تا شرکت های جهانی، سازمان های دولتی تا غیر انتفاعی) به دلایل زیادی این تکنولوژی را پذیرفته اند.

در اینجا چند مورد از چیزهایی که شما می توانید با ابر انجام دهید را ذکر می کنیم:

·       ایجاد برنامه ها و خدمات جدید

·       ذخیره، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

·       میزبانی وب سایت و وبلاگ ها

·       جریان های صوتی و تصویری

·       تحویل نرم افزار بر اساس تقاضا

·       تجزیه و تحلیل داده ها برای الگوسازی و پیش بینی

بهترین مزایای محاسبات ابری

محاسبات ابری یک جابجایی بزرگ از روش های سنتی کسب و کار است. محاسبات ابری چیست؟ چرا محاسبات ابری اینچنین محبوب است؟ 6 دلایل متداول که سازمان ها در حال تبدیل به خدمات ابر رایانه هستند عبارتند از:

هزینه: محاسبات ابری حذف می کند هزینه های سرمایه برای خرید سخت افزار و نرم افزار و راه اندازی و اجرا بر روی مراکز داده را— قفسه های سرور، مصرف یکسره برق برای  پاور و خنک کننده، کارشناسان IT برای مدیریت زیرساخت ها. آن سرعت می بخشد.
سرعت: اغلب سرویس های خدمات محاسبات ابری  به صورت Self service و بر اساس تقاضا عرضه می شوند. بنابراین حتی مقادیر زیادی از منابع محاسباتی می توانند در دقیقه عموما تنها با چند کلیک ماوس مقرر شوند. به کسب و کارها انعطاف پذیری زیادی می دهد و فشار ظرفیت تولید را حذف می کند.
مقیاس جهانی: مزایای خدمات محاسبات ابری شامل مقیاس ارتجاع پذیر می شود. در صحبت ابر، به معنای ارائه مقدار مناسب از منابع ITاست، برای مثال، قدرت محاسباتی بیشتر یا کمتر ، ذخیره سازی، پهنای باند. از موقعیت جغرافیایی مناسب و درست در زمانی که مورد نیاز است.
بهره وری: مراکز داده در محل به طور معمول نیازمند مقدار زیادی از “racking and stacking” است. راه اندازی سخت افزار، نرم افزار وصله، و سایر کارهای روزمره و زمانبر مدیریت IT. محاسبات ابری نیاز برای بسیاری از این وظایف را حذف می کند، بنابراین تیم IT می تواند زمان  را برای دستیابی به اهداف مهمتر کسب و کار صرف کند.
کارایی: بزرگترین سرویس محاسبات ابری روی یک شبکه جهانی از مراکز داده امن، که به طور منظم به آخرین نسل از سخت افزار محاسبات سریع و کارآمد به روز رسانی شده است اجرا می شود. این مزایای متعددی نسبت به یک مرکز داده شرکت بزرگ، از جمله کاهش زمان تاخیر شبکه برای برنامه های کاربردی و …ارائه می دهد
قابلیت اطمینان: محاسبات ابری داده ها را پشتیبان گیری و بازیابی فاجعه می کند و تداوم کسب و کار را آسان تر و کم هزینه تر می کند. چرا که داده ها می توانند در سایت های متعدد زاید روی شبکه ارائه دهنده cloud منعکس شوند.

انواع پخش ابری  (IaaS, PaaS, SaaS)

همه Cloudها یکسان نیستند. سه راه مختلف برای استقرار منابع محاسباتی Cloud وجود دارد.

·       Public cloud:

Cloud های عمومی زیر نظر ارائه دهنده سرویس های  Cloud شخص ثالث ارائه می شوند که منابع محاسباتی شان را مانند سرورها و ذخیره سازی در اینترنت ارائه می دهند. Microsoft Azure نمونه یک Cloud عمومی است. با یک Cloud عمومی سخت افزارها، نرم افزارها و سایر زیرساخت های پشتیبان زیر نظر یک ارائه دهنده Cloud مدیریت می شوند. شما با یک حساب کاربری و توسط یک مرورگر به این سرویس ها دسترسی پیدا می کنید.

·       Private cloud:

یک Cloud خصوصی به منابع محاسباتی Cloud که انحصارا توسط یک شرکت یا تجارت استفاده می شوند اشاره دارد. یک Cloud خصوصی می تواند به صورت فیزیکی در مراکز داده  شرکت قرار بگیرد. بعضی شرکت ها همچنین به ارائه دهنده سرویس شخص ثالث پول می دهند تا میزبان cloud خصوصیشان بشوند. یک Cloud خصوصی آن است که سرویس ها و زیر ساخت هایش در یک شبکه خصوصی نگه داری می شوند.

·       Hybrid cloud:

Software-as-a-service (نرم افزار به عنوان سرویس). Cloud های ترکیبی Cloud های عمومی و خصوصی را با هم ترکیب می کنند که توسط یک تکنولوژی که اجازه می دهد برنامه ها بین آنها به اشتراک گذاشته شوند. اجازه می دهد داده ها و برنامه ها بین Cloud های خصوصی و عمومی جا به جا شوند. Cloud های ترکیبی به تجارت ها انعطاف پذیری بیشتر و انتخاب های بیشتری برای پخش می دهند.

 

جهت مشاهده ادامه مبحث پردازش ابری اینجا را کلیک نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید