هاردهای OEM و Bulk یا Pool

0
2123

یکی از سوالات مهمی که در زمینه هاردها مطرح می‌شود این است که هارد OEM و یا هارد Bulk چیست.

هارد OEM یا Original Equipment Manufacturer چیست؟

واژه OEM بیشتر بر روی محصولاتی مشاهده می‌شود که قیمتی کمتر از نسخه‌های غیر او ایی ام، یا در اصطلاح «محصولات Retail» دارند و این سوال ایجاد می‌شود که آیا این محصولات کیفیتی پایین‌تری دارند یا در آینده شما را با مشکل مواجه خواهند کرد؟

در مفهموم کلمه OEM که معادل فارسی سازنده اصلی قطعات است. اما باید توجه داشت منظور این کلمه شرکتی است که قطعه به آن شرکت فروخته میشود نه سازنده قطعه! پس نرم‌افزار یا سخت‌افزار او ایی ام محصولی است که برای فروش به شرکت‌های تولیدکننده سیستم‌های کامپیوتری در نظر گرفته شده است تا آن‌ها بتوانند از آن در محصول نهایی خود استفاده کنند.

OEMها هاردهایی هستند که تولید شده و تایید شده توسط برندی نیست. زمانی که هارد دیسکی تولید شده کمپانی وسترن و یا Seagate هست اما لیبل و برچسب اچ پی روی آن نخورده است، یعنی چه؟ یعنی این هارد، هاردی سالم است و استانداردهای تولید هارد را دارد اما پارامتر و استانداردهای لازم برای ارتباط با سرور اچ پی را ندارد. پس در صورت استفاده از هاردهای OEM، یک سری از گزارش‌هایی که سرور اچ پی لازم دارد تا گزارش مانیتورینگ واضح‌تر و شفاف‌تری از سرور بدهد، را نمی‌تواند ارایه دهد.

هاردهای OEM هاردهای تولید شده سالمی هستند که به تایید شرکت های بزرگ ذخیره سازی معتبر نرسیده اند

در اکثر برندهای حرفه‌ای این موضوع وجود دارد که شرکت‌های تولیدکننده سخت افزار به تولیدکنندگان هارد سفارش می‌دهند که ماژول‌هایی را روی Firmware آنها اضافه کنند تا از این ماژول‌های کنترلی در نگهداری بهتر اطلاعات استفاده کنیم. برخی از ماژول‌های کنترلی عبارتند از: دما و حرارت مخصوص به خود را می‌گیرند و یا تعداد سکتورهای خراب کمتری نسبت به استاندارد باید داشته باشند و …

هارد بالک یا Pool چیست؟

هارد بالک یا Pool و یا هارد پک شده، هاردهای اصلی در انبارها مانده‌اند یا روی سخت افزاری بوده‌اند و چند سالی استفاده شده‌اند و عمر مفیدشان را گذرانده‌اند. صاحبان آنها که از اهمیت اطلاعات موجود بر آنها اطلاع داشته‌اند آنها را خارج کرده و حالا به دست شما می‌رسند. در واقع محصولی دست دوم را می‌خرید با اینکه همه چیز اورجینال است.

در حالت عادی و با استفاده از ابزارهایی که در دسترس همگان است امکان تشخیص اینکه هاردی Pool، Bulk و یا Refer است وجود ندارد، اما با بررسی سریال نامبر و پارت نامبر قطعه در سایت های تایید کننده می توان تا حدی از اصالت آنها اطمینان حاصل نمود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید