Distributionها در لینوکس

0
1671

سیستم عامل یک هسته (Kernel) است که الزاما برنامه خاصی اطرافش نیست که آنرا مدیریت کند. در لینوکس برای مدیریت بهتر سیستم عامل و نصب برنامه های مختلف بروی آن،‌ توزیع های (Distribution) های مختلفی ارائه شده است. توزیع (Distribution) مجموعه نرم افزارهای کاربردی است که در کنار هسته لینوکس قرار گرفته و یک ساختار یکپارچه برای کاربر ارائه می دهد تا کاربر بتواند از آن بهتر استفاده کند. بیان اینکه لینکوس Redhat، Debian، CentOs و … است، مربوط به distribution های مختلف است.

Linux Distribution

در ابتدا Linux تنها به عنوان source code ارائه شد، بعدها، به عنوان یک جفت ایمیج های بروی فلاپی قابل دانلود، که یکی از فلاپی ها شامل Linux Kernel، قابل boot و دیگری یک مجموعه ای از GNU utilities و ابزارهایی برای انجام تنظیمات فایل سیستم ارائه گردید.

Distribution های اولیه شامل موارد زیر بودند:

وب سایت DistroWatch بسیاری از distribution های لینوکس را لیست کرده است و آنهایی که بیشترین میزان استفاده را داشته اند را نمایش داده است.

در این وب سایت یک قسمت جستجو وجود دارد که می توان براساس حالت های مختلف مورد نظر به دنبال distribution مورد گشت که بیشترین میزان استفاده را داشته و در بین کاربران محبوب است.

به عنوان مثال سیستم عامل لینوکسی که نسخه desktop باشد distribution های Linux Mint – Debian – Manjaro Linux – Ubuntu به عنوان چهار distribution اول معرفی شده است.

پنج distribution محبوب نسخه های سروری عبارت است: Debian – Ubuntu – open SUSE – Fedora – CentOS

برخی از Distribution ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید